Zasady projektowania hal magazynowych
Dobra organizacja przestrzeni w hali przemysłowej zależy od wnikliwiej analizy potrzeb, która powinna poprzedzić prace projektowe. Jeśli chcesz, aby hala magazynowa lub logistyczna spełniała Twoje oczekiwania, pamiętaj, że dobry projekt obiektu jest podstawą sukcesu. Dlatego przeczytaj i dowiedz się, jakie są podstawowe zasady projektowania hal magazynowych.
Czym są stalowe hale magazynowe?
Hale stalowe są uniwersalnymi obiektami, które mogą pełnić funkcje hal przemysłowych, magazynowych, logistycznych, inwentarski itp. Są lekkimi, a zarazem solidnymi i trwałymi konstrukcjami. Projektowaniem i budową hal magazynowych zajmują się wyspecjalizowane firmy. Jedną z nich jest wykonawca hal przemysłowych Glob-Stal z Siedlec, który zajmuje się także montażem konstrukcji stalowych, budową hal namiotowych z blachy i kompleksową realizacją inwestycji budowlanych.
Projekt hali magazynowej to najważniejszy etap
Pierwszym i najważniejszym etapem budowy hali magazynowej jest przygotowanie projektu zgodnie z oczekiwaniami zleceniodawcy. Musi on przewidywać wszystkie potrzeby klienta, dotyczące wielkości hal, jej wysokości, kształtów oraz innych parametrów istotnych dla prawidłowego działania magazynu i jego funkcjonalności. Istotnym elementem wchodzącym w skład konstrukcji hali jest specjalna stolarka drzwiowa, która musi umożliwiać wygodny rozładunek i załadunek towarów oraz takie wyposażenie jak świetliki, okna, rynny, wyciągi dymowe i wentylacyjne, a także urządzenia transportowe.
Przy projektowaniu hal stalowych stosuje się system modularny, w którym moduł jest podstawową jednostką konstrukcyjną. Zwielokrotnienie modułu pozwala na budowę hali stalowej o wymaganych rozmiarach. Ważnym elementem są słupy ścian podłużnych i szczytowych, których odpowiednie zaprojektowanie zapewni równomierne przenoszenie wszelkich sił.
Hale izolowane i nieizolowane
Stalowe hale magazynowe mogą być zaprojektowane jako hale izolowane lub nieizolowane. W pierwszym przypadku do pokrywania konstrukcji używa się płyt warstwowych o niskim współczynniku przenikania ciepła i dodatkowo eliminuje mostki termiczne pianą PU. Do pokrywania ścian i dachów hal nieizolowanych stosuje się blachy trapezowe o rozmiarach i grubościach dopasowanych do potrzeb inwestora. Pokrywa się je specjalną powłoką antykondensacyjną, której zadaniem jest wyeliminowanie skraplania się pary wodnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana