Modernizacja domu szkieletowego. Czy to możliwe?
Budowa lekkich, przyjaznych i ekologicznych domów drewnianych staje się coraz popularniejsza. Technologia ta przekonuje wielu miłośników natury i zwolenników budownictwa szkieletowego. Choć mogłoby się wydawać, że gotowe domy z drewna są budynkiem trudnymi do rozbudowy, to okazuje się, że można je w prosty sposób modernizować. Przeczytaj, jak to się robi.
Parę słów o domach drewnianych i ich zaletach
Gotowe domy drewniane powstają błyskawicznie z wykorzystaniem najnowszych technologii i najlepszych materiałów. Drewno jest materiałem naturalny, w pełni ekologicznym i łatwym w obróbce. Dodatkowo wszystkie procesy technologiczne przygotowania elementów budowlanych przyjazne są środowisku. Drewno ma niski współczynnik przenikania ciepła, jest więc dobrym izolatorem termicznym, a przy okazji akustycznym. Domy kanadyjskie cenione są za swoje walory estetyczne oraz doskonały wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców. Tworzą wyjątkowy mikroklimat, korzystny zwłaszcza dla osób z problemami alergicznymi.
Nie tylko gotowe projekty – także modernizacje i rozbudowy
Najlepsi producenci gotowych domów szkieletowych nie tylko oferują budowę nowych obiektów. Zajmują się także realizacjami nietypowymi, a także bardzo chętnie podejmują się modernizacji istniejących domów drewnianych. Gotowi są na rozbudowę każdego domu drewnianego według życzeń klienta. Naturalnie proces ten musi być poprzedzony analizą możliwości architektonicznych, weryfikacją oczekiwań inwestora i wykonaniem projektu rozbudowy. W tak profesjonalny sposób pracuje na przykład producent domów drewnianych ITS z Koszalina.
Co można uzyskać poprzez modernizację domu drewnianego?
Domy szkieletowe dzięki lekkiej i modułowej strukturze można rozbudowywać w niemal nieograniczony sposób. Bez problemu będzie powiększenie jego powierzchni zabudowy poprzez dostawienie kolejnej części konstrukcji. W ten sposób uzyskać można nowe pomieszczenia i więcej przestrzeni do mieszkania. Równie łatwe do przeprowadzania może być dostosowanie poddasza i zaadoptowanie go funkcji mieszkalnej. Można także przemodelować powierzchnie użytkowe, zmieniając układ pomieszczeń, poprzez przebudowę ścian działowych.
Modernizację domu drewnianego można także prowadzić w kierunku jego termomodernizacji. Starsze domy szkieletowe wymagać będą w tym celu wymiany stolarki okiennej i drzwiowej na bardziej nowoczesną o mniejszym współczynniku przenikania ciepła. Warto też zwiększyć warstwę izolacji ścian i dachu, a także zainwestować z system wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz gruntowym wymiennikiem ciepła. Wszystkie modernizacje w kierunku zbudowania domu pasywnego pozwolą na duże oszczędności energii i obniżenie kosztów eksploatacyjnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana