Nietypowe kształty okien – przegląd rozwiązań
Nowoczesne projekty architektoniczne często zadziwiają oryginalnością form. Współczesne budynki cechują się wielowymiarową funkcjonalnością i minimalizmem. Niezwykle ważną rolę odgrywa w nich szkło. Duże przeszklenia, a także okna o nietypowych kształtach nadają budynkom charakterystyczny rys, otwierając je na otaczający krajobraz i sprawiając, że wnętrza stają się jeszcze bardziej funkcjonalne. Innowacyjne podejście do projektowania szklanych powierzchni miało swój początek w XX wieku, a projektanci wciąż zadziwiają nas nowatorskimi pomysłami jego zastosowania.
Czym charakteryzują się okna o nietypowych kształtach?
Nietypowe okna wyróżniają się niestandardowymi kształtami. Ich głównym celem jest przełamanie monotonii, wzbudzenie zachwytu i przykucie uwagi. Architekci zaczęli uwzględniać takie okna w swoich projektach w zeszłym stuleciu i coraz częściej wykorzystują je, aby nadać budynkom oryginalny charakter i wyróżnić je spośród innych budowli. Oto najczęściej stosowane okna nietypowe:
okrągłe,
trójkątne,
łukowe,
trapezowe,
okna wole oko (to małe, okrągłe albo owalne okna umieszczane w dachach, najczęściej nad drzwiami lub oknami znajdującymi się na niższych kondygnacjach).
Okna tego typu mogą powstawać z różnych materiałów. Obecnie często stosuje się okna z aluminium albo PCV, gdyż są tańsze od okien drewnianych, jednak to właśnie nietypowe okna drewniane zachwycają najbardziej. Swój niepowtarzalny urok zawdzięczają połączeniu fantazyjnych kształtów ze szlachetnością materiału. Drewno to surowiec, który idealnie nadaje się do kształtowania.
Aby móc stworzyć nietypowe drewniane okna, których produkcją zajmuje się np. firma ABA Wiktorczyk, konieczne jest zastosowanie zaawansowanych technologii (np. obrabiarek cyfrowych), dzięki którym zyskują swoją niecodzienną formę bez konieczności rezygnowania z wygody użytkowania oraz właściwości okna. Nowoczesne technologie używane do ich produkcji nie tylko umożliwiają uzyskanie nietypowych kształtów, ale również pozwalają osiągnąć pożądaną trwałość produktu. Z powodu złożoności procesu produkcji okna nietypowe są zazwyczaj o 40-60% droższe od swoich standardowych odpowiedników. Powstają na indywidualne zamówienia, a zatem, decydując się na ich zakup, trzeba liczyć się z dłuższym okresem oczekiwania na realizację.
W jakich projektach wykorzystywane są okna o nietypowych kształtach?
Okna o nietypowych kształtach to oryginalny dodatek wykorzystywany w różnych stylach architektonicznych. Mimo swoich finezyjnych kształtów są bardzo uniwersalne. Można je np. umieścić w miejscu, w którym nie zmieściłoby się żadne standardowe okno, doświetlając w ten sposób dodatkowo wnętrze domu. Upodobała je sobie szczególnie architektura współczesna, gdzie oryginalne kształty okien podkreślają styl domu i nadają mu niecodzienny wygląd. Owalne, okrągłe, łukowe, trapezowe czy trójkątne okna są często elementem wyposażenia domów nawiązujących do stylu klasycznego lub dworkowego. Z powodzeniem mogą być również stosowane w projektach modernistycznych, w których najlepiej sprawdzają się okna o geometrycznych kształtach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana