Cechy architektoniczne domów wielopokoleniowych
Niezwykle popularne w ubiegłym wieku domy wielopokoleniowe znów zaczynają cieszyć się popularnością. Obecnie podczas ich budowy przykłada się jednak ogromną uwagę do tego, aby każde z zamieszkujących je pokoleń czuło się w nich komfortowo i miało zapewnione prywatność. Czym wobec tego pod względem architektonicznym wyróżniają się nowoczesne domy wielopokoleniowe?
Jaki jest najlepszy podział wnętrza domu wielopokoleniowego?
Aby w domu, gdzie mieszkają ze sobą pod jednym dachem dwa pokolenia rodziny, nie dochodziło do konfliktów, najważniejsze jest rozsądne zaaranżowanie jego wnętrza. Dlatego też dobrze zaprojektowany dom wielopokoleniowy powinien mieć dwie oddzielne kuchnie, tak, by każda z pań domu mogła w nich gotować swobodnie bez narażania się na wzajemną krytykę odnośnie do stosowanych metod przygotowywania potraw czy sposobów ich podawania.
Ważne jest także to, aby tego typu dom był wyposażony w dwa oddzielne wyjścia na ogród. Dzięki temu zarówno seniorzy, jak i przedstawiciele młodszego pokolenia będą mogli z niego swobodnie korzystać, nie wchodząc sobie w drogę.
Jeśli chodzi natomiast o rozmieszczenie sanitariatów, przy wybieraniu na nie miejsca warto pomyśleć o wygodzie starszych osób zamieszkujących dom wielopokoleniowy. Dlatego też co najmniej jedna łazienka powinna znajdować się na parterze takiego budynku, tak aby można było z niej skorzystać bez konieczności wchodzenia po schodach.
Kwestie technologiczne, o które warto zadbać budując dom wielopokoleniowy
Samo rozmieszczenie pomieszczeń i ich ilość w domu wielopokoleniowym to jednak nie wszystko. Dodatkowo warto bowiem zadbać w nim o odpowiednie wyciszenie ścian i stropów. Tak, aby starszym mieszkańcom nie przeszkadzali goście odwiedzający tych młodszych, czy też np. słuchana przez nich muzyka. Dlatego też budując go warto postawić na rozwiązania, jakie oferuje producent gotowych domów drewnianych ITS z Koszalina, które cechują się w standardzie wysoką jakością izolacji akustycznej, wyciszającej pomieszczenia.
Zalety domów wielopokoleniowych
Zaprojektowane i zbudowane według powyższych wytycznych domy wielopokoleniowe mają wiele zalet. Przede wszystkim zapewniają one prywatność dla obu pokoleń rodziny przy jednoczesnej świadomości, że za ścianą znajduje się bliska osoba gotowa do pomocy w razie potrzeby. Dodatkowo pozwalają one także dzielić koszty ich budowy, a następnie późniejszej eksploatacji na pół, więc są również niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem. Nie ma wobec tego nic dziwnego w tym, że stają się one coraz popularniejsze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana