Metody izolowania domów pasywnych
Domy pasywne bywają droższe w budowie w stosunku do budynków standardowych, nie mniej jednak wyższe koszty początkowe szybko rekompensują niższe koszty eksploatacji. Są to bowiem domy o niskim zapotrzebowaniu na energię, co oznacza mniejsze rachunki za ogrzewanie. W tym kontekście nie bez znaczenia pozostaje sposób izolacji przegród.
Podstawowe cechy domów pasywnych
Jak wspomniano wcześniej, istotą domów pasywnych jest niskie zapotrzebowanie na energię. Dla porównania, budynki wznoszone metodami tradycyjnymi zużywają ponad 100 kWh energii rocznie, podczas gdy domy pasywne mniej niż 15 kWh. Mowa o energii, która wykorzystywana jest do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej oraz zasilania sprzętów domowych.
Aby ograniczyć zapotrzebowanie na energię w domu pasywnym, stosuje się techniki umożliwiające korzystanie z naturalnych zasobów. Dobrym tego przykładem są zwykle dość duże przeszklenia do strony południowej, dzięki czemu do pomieszczeń wpada dużo światła dziennego. Zimą z kolei promienie słoneczne ogrzewają dodatkowo wnętrze.
Kolejny istotny czynnik to izolacja termiczna, która musi być na tyle szczelna, aby ograniczyć straty ciepła do minimum. Domy pasywne budowane przez firmę Ristel z Warszawy powstają wedle technologii inspirowanej pszczelim ulem. Za izolację odpowiada pusta przestrzeń, jaka pozostawiana jest pomiędzy belkami dwuteowymi a belkami. Oprócz tego wykonywane jest ocieplenie zewnętrze ze styropianu ryflowanego lub wełny. Z kolei konstrukcja ściany wypełniana jest dodatkowo wełną celulozową, która nie stanowi oporu dyfuzyjnego. Tak przygotowane przegrody osiągają współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,14 W/m² K.
Pasywny dom szkieletowy powstaje z bloków wykonywanych z materiałów w pełni ekologicznych, które stanowią odpowiednik pustka. Poszczególne elementy łączy się za pomocą łączeń ciesielskich, kleju i materiałów uszczelniających, a dzięki dopasowaniu bloków z dokładnością do kilku milimetrów przegrody są szczelne, a więc blokują ewentualne straty ciepła.
Czy warto zainwestować w dom pasywny?
Wysoki wskaźnik izolacyjności przegród budowlanych i okna z niskim współczynnikiem przenikania ciepła gwarantują dobry komfort termiczny oraz szybki zwrot początkowych kosztów inwestycji. Charakterystyczne bowiem dla domów pasywnych jest zatrzymywanie wytworzonej energii w budynku.
Domy pasywne to nowoczesne obiekty, które zdominowały współczesne budownictwo. Inwestorzy są coraz bardziej świadomi konieczności ograniczania ilości zużywanej energii, nie tylko ze względów ekonomicznych, ale także ekologicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana