Przyszłość i perspektywy projektowania BIM
Technologia BIM stopniowo wypiera projektowanie budynków w oparciu o systemy CAD. W porównaniu z wielobranżowym modelowaniem informacji o budynku (BIM) projektowanie 3D, ograniczone do definiowania geometrii i cech materiałowych, wydaje się dziś przeżytkiem. Wykorzystanie zaawansowanych aplikacji w systemach BIM pozwala na modelowanie opisane niekiedy jako 7D, właśnie ze względu na niezwykle szeroki zakres przetwarzanych danych.
Innowacyjna technologia BIM
Projektowanie BIM nie bez powodu nazywa się systemem wielobranżowym. Model BIM to wspólny zasób wiedzy, który powstaje przy współpracy wszystkich uczestników inwestycji. W tej koncepcji projekt budynku jest więc nie tylko źródłem informacji dla wykonawców – jest odzwierciedleniem wiedzy specjalistów różnych dziedzin oraz potrzeb przyszłych użytkowników budynku. Modele BIM o najwyższym stopniu zaawansowania umożliwiają definiowanie i parametryczny opis cech geometrycznych oraz materiałowych, ale także czynników czasowych, kosztowych, eksploatacyjnych i ekologicznych.
Stworzenie koncepcji BIM oczywiście nie byłoby możliwe bez wcześniejszych doświadczeń z projektowaniem CAD. Historia biura projektowego Fort Polska z Bydgoszczy doskonale odzwierciedla ten globalny proces. W 2011 roku pracownia zaczęła wykorzystywać parametryczne modelowanie stalowych konstrukcji w 3D, w kolejnym roku zdobyła nagrodę Tekla Poland BIM Awards za projekt z wykorzystaniem tej technologii, by w 2017 roku realizować już projekty w pełnym, wielobranżowym BIM-ie.
Przyszłość projektowania BIM
Biorąc pod uwagę liczne korzyści wynikające ze stosowania wielobranżowego systemu BIM, należy przewidywać, że w niedługim czasie stanie się ono standardem. Interdyscyplinarny charakter projektowania BIM pozwala unikać kolizji na etapie wykonawstwa, uwzględnić wymagania osób specjalizujących się w poszczególnych obszarach budowy, a nawet przewidzieć przyszłe wydatki na utrzymanie nieruchomości. Wszystko to przekłada się na optymalizację czasu i kosztów realizacji inwestycji, a także usprawnienie późniejszych prac konserwacyjnych. Stosowanie technologii BIM zwiększa więc konkurencyjność firm projektowych, a w szerszej perspektywie również całej krajowej branży budowlanej na arenie międzynarodowej.
Doskonale zdają sobie z tego sprawę rządy Singapuru i Wielkiej Brytanii. W tych krajach już dawno wprowadzono obowiązek wdrażania systemów BIM i ich aktywnego stosowania podczas realizacji dużych inwestycji budowlanych. Poważne starania w kierunku wykorzystania możliwości projektowania BIM czyni Iran, gdzie szczególny nacisk kładzie się na stosowanie modelu podczas eksploatacji nieruchomości. W Polsce koncepcja modelowania informacji o budynku wciąż czeka na swój przełomowy moment. Usługi wielobranżowego projektowania BIM świadczą tylko nieliczne, najlepsze biura projektowe, zaś inwestorów odstraszają początkowe koszty. Chociaż opracowanie modelu BIM jest z pewnością droższe od tradycyjnego projektowania, warto pamiętać o istotnych oszczędnościach, na które inwestor może liczyć na etapie wykonawstwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana