Dlaczego projekt domu najlepiej od razu rozpocząć od współpracy z biurem architektonicznym?
Gdy zaczynamy się zastanawiać nad budową własnego domu, przeglądamy zwykle różne koncepcje i realizacje. Kiedy już mamy wstępną wizję naszego wymarzonego domu, stajemy przed dylematem: i co dalej, do kogo najlepiej się zwrócić? – Naszym zdaniem jest jedna słuszna porada, by projekt domu najlepiej od razu rozpocząć od współpracy z biurem architektonicznym. Postaramy się przekonać do naszej teorii.
Od koncepcji po kompletny projekt domu
Wstępne projekty koncepcyjne domów, często z przyciągającymi wzrok wizualizacjami, na które możemy natknąć się w sieci, wcale nie muszą wyglądać na skomplikowane. Gdy jednak zaczynamy zagłębiać się w temat, jakich projektów i dokumentów będziemy potrzebować – i to jeszcze przed pozyskaniem zgody na budowę domu – okazuje się, że najlepiej od razu rozpocząć współpracę z biurem architektonicznym oferującym kompleksowe usługi. Kompleksowy projekt domu składa się obecnie z trzech części – to projekt zagospodarowania terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny. Projekt zagospodarowania terenu, mówiąc w uproszczeniu, to jest zarys projektowanego obiektu naniesiony na aktualną mapę w granicach działki. Projekt architektoniczno-budowlany składa się z części rysunkowej i opisowej, które zawierają wizualizacje i opisy rzutów, przekrojów, elewacji budynku, przebiegu wszystkich instalacji, najważniejsze informacje dot. konstrukcji domu, jego posadowienia, użytych materiałów itd. Projekt techniczny to z kolei zbiór szczegółowych dyspozycji technicznych dla wykonawców.
Współpraca z biurem architektonicznym to kompleksowe usługi
Powyższy opis poszczególnych części projektu domu jest ogólny, gdyż to temat na wielostronicową publikację. Jednak już na jego podstawie łatwo się przekonać, że do stworzenia kompletnego projektu domu trzeba wielu kompetencji i to potwierdzonych odpowiednimi uprawnieniami.
Jak możemy podpatrzeć na stronie biura architektonicznego Archi Bia z Białegostoku, na początku współpracy możemy liczyć na fachowe doradztwo. Projektant postara się dokładnie poznać nasze potrzeby, podpytując o detale, których być może sami byśmy nie wymienili. Przygotuje dla nas projekt domu od A do Z, przygotuje potrzebną dokumentację i jeszcze do tego podpowie, jak zabrać się za kwestie formalne. Warto też dodać, że jeśli będzie konieczna współpraca z innym fachowcem niż architekt (np. geodetą), to w fachowym biurze projektowym w tej materii także możemy liczyć na wsparcie. Fachowe firmy powiązane z budownictwem na różnych płaszczyznach działają ze sobą spójnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana