Zasady sporządzania projektów architektonicznych
Projekty architektoniczne należą do jednych z podstawowych dokumentów, bez których nie może powstać żaden budynek. Uznawany jest za element kompletnego i obszernego projektu budowlanego – choć określenia te często stosowane są synonimicznie, w praktyce oznaczają zupełnie co innego. W artykule podpowiadamy, czym jest i jak sporządzony powinien być projekt architektoniczny.
Czym jest projekt architektoniczny?
Projekt architektoniczny, nazywany również architektoniczno-budowlanym, zdefiniowany jest w ustawie o Prawie budowlanym z dnia 7 lipca 1994 r. Zawiera on niezbędne dane dotyczące konstrukcji obiektu, czyli m.in. informacje o wykorzystanych materiałach, technologii wznoszenia, instalacjach i systemach, które obecne będą w budynku, a także o jego ogólnej funkcji.
Każdy projekt architektoniczny składa się z dwóch części – architektonicznej, która zawiera rysunki elewacji, fundamentów oraz wszystkich detali, a także opisowej, gdzie z kolei znajduje się opis technologii i zastosowanych w konstrukcji rozwiązań.
Ze względu na przeznaczenie, projekty architektoniczne dzielą się na dwa rodzaje. Pierwsze z nich to indywidualne, które tworzone są na życzenie konkretnego inwestora. Drugie natomiast, czyli gotowe (zwane także katalogowymi) przygotowywane są z myślą o sprzedaży masowej.
Wykonanie projektu architektonicznego najlepiej zlecić profesjonalnym i rzetelnym specjalistom, których z łatwością znaleźć można niemal we wszystkich miastach w Polsce: projektowaniem architektonicznym w Warszawie zajmuje się m.in. firma Akint.
Co powinien zawierać projekt architektoniczny?
Każdy projekt architektoniczny powinien być przygotowany z dużą dokładnością i skrupulatnością. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, musi on zawierać:
- układ przestrzenny oraz formę architektoniczną,
- zamierzony sposób użytkowania obiektu, w tym liczbę projektowanych do wydzielenia lokali z wyszczególnieniem lokali mieszkalnych,
- charakterystyczne parametry techniczne budynku,
- opinię geotechniczną i informacje o sposobie posadowienia obiektu,
- charakterystykę ekologiczną,
- informacje o wykorzystanych materiałach i technologiach mających wpływ na otoczenie,
- informacje o wyposażeniu technicznym budynku, w tym o projektowanych źródłach ciepła do ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
Ze względu na swoją szczegółową zawartość, projekty architektoniczne dzielą się na koncepcyjne, wykonawcze i budowlane. Wykonanie każdego z nich musi być poparte umową pomiędzy biurem architektonicznym a klientem, gdzie wykonawca zobowiązuje się do zrealizowania projektu, a klient do zapłaty – mówi ekspert z firmy Akint.
Ważne jest więc, aby korzystać z usług projektowych wyłącznie cenionych i zaufanych firm, które zagwarantują nie tylko precyzyjnie i poprawnie przygotowany projekt, lecz także zaproponują jasne i przejrzyste warunki umowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana