Zalety blatów kuchennych i łazienkowych z betonu architektonicznego i mikrobetonu
Beton architektoniczny jest jednym z najbardziej pożądanych materiałów wykończeniowych. Spotkamy go zarówno na elewacjach nowoczesnych budynków, jak i we wnętrzach. Początkowo stosowany niemal wyłącznie w obiektach komercyjnych i użytkowych, obecnie króluje na salonach stylowych domów i mieszkań. Starannie wykonany i zaimpregnowany sprawdza się również jako materiał na blaty.
Beton jako materiał na blat do kuchni i łazienki
Czy beton w ogóle nadaje się na blat do łazienki i kuchni? Ze względu na jego porowatą strukturę wiele osób poddaje w wątpliwość taki pomysł. W miejscach narażonych na bezpośredni kontakt z płynami nie powinno się przecież używać materiałów nasiąkliwych. To oczywiście prawda, jednak beton architektoniczny nie jest podatny na niszczące oddziaływanie wody.
Gdyby beton nie radził sobie z wodą, nie byłby używany na elewacjach, a przecież płyty z betonu architektonicznego najczęściej stosowane są właśnie jako okładziny zewnętrznych ścian budynków. Oczywiście na blaty w łazience i kuchni oddziałuje nie tylko wilgoć. Tutaj trzeba liczyć się z działaniem dodatkowych czynników: kosmetyków, oleju czy kwasu z cytryny. Odporność na te specyficzne warunki zapewnia odpowiednia impregnacja. Blat z betonu lub pokryty mikrobetonem sprawdzi się wcale nie gorzej niż kamienny, a będzie nawet łatwiejszy w pielęgnacji – przekonuje nasza rozmówczyni z firmy PMdesign w Krakowie.
Zalety blatów z betonu i mikrobetonu
Podstawową zaletą betonowych blatów jest ich uroda. Materiał doskonale prezentuje się w nowoczesnych stylizacjach, betonowy blat jest więc idealnym dopełnieniem kompozycji industrialnych i minimalistycznych. Dla uzyskania efektu spójności w takich aranżacjach warto sięgnąć również po inne elementy wykończeniowe z betonu architektonicznego, np. okładziny ścian wzdłuż blatów, zlewy i umywalki w zbliżonym odcieniu. Alternatywą dla betonu architektonicznego jest mikrobeton – zaprawa, za pomocą której można wykańczać powierzchnie z innych materiałów. Mikrobeton jest równie trwały, a przy okazji pozwala na osiągnięcie wyjątkowych efektów wizualnych; odpowiednie wykończenie sprawi, że taki blat będzie imitował kamień naturalny.
Blaty z betonu i mikrobetonu są impregnowane za pomocą środków hydrofobowych i żywic, co sprawia, że ich powierzchnie stają się idealnie gładkie, a przez to nienasiąkliwe. Praktyczną korzyścią takiego rozwiązania są doskonałe właściwości użytkowe. Blaty są odporne na wilgoć i zabrudzenia, zdecydowanie łatwiejsze w pielęgnacji od swoich kamiennych odpowiedników, a przy tym tańsze w wykonaniu. Mechaniczna wytrzymałość betonu sprawia, że takie elementy w kuchni i łazience będą niezmiennie piękną ozdobą wnętrz przez długie lata.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana