Sposoby zagospodarowania terenów zdegradowanych
Problem z terenami zdegradowanymi jest kwestią absolutnie kluczową w obliczu postępującej degradacji ogólnie pojętego środowiska naturalnego. W trosce o ekologię coraz częściej dąży się do tego, by tereny zdegradowane zostały zagospodarowane w odpowiedni sposób. W treści tego artykułu podpowiadamy, jakie kroki można podjąć, by zrealizować taki cel.
Czym są tereny zdegradowane?
Problem z prawidłowym zagospodarowaniem terenów zdegradowanych polega między innymi na tym, że nie do końca wiadomo, jakie obszary powinny być nazywane zdegradowanymi. Istotne kłopoty terminologiczne przekładają się na trudności we właściwym dobraniu metod zagospodarowania.
Warto jednak wspomnieć o tym, że istnieje wiele firm pomagających w dobraniu odpowiednich sposobów zagospodarowania, a także takich, które zajmują się realizacją konkretnych postanowień w tej kwestii. Na przykład firma utylizacyjna Eko-Jumir specjalizuje się w rekultywacji obszarów zdegradowanych.
Porzucając kwestię istnienia problemów z dobraniem odpowiednich metod zagospodarowania terenów zdegradowanych, warto wyjaśnić, czym są właściwie takie obszary – zgodnie z rozumowaniem typowym dla Europejczyków. Za tereny zdegradowane uznaje się takie miejsca, które:
- są opuszczone lub wykorzystywane w niewielkim stopniu,
- są bardzo zanieczyszczone,
- ze względu na próby ich zagospodarowania (lub okolicznych terenów) cechują się nie najlepszą kondycją,
- w dużej mierze znajdują się na rozwiniętych obszarach miejskich,
- potrzebują poprawy ich kondycji w celu przywrócenia opłacalności ich ponownego zagospodarowania.
Jakie kroki można podjąć, chcąc zagospodarować teren zdegradowany?
Na sam początek należy dokonać rekultywacji terenu zdegradowanego, czyli przywrócenia mu stanu jak najbardziej zbliżonego do kondycji terenów niezagospodarowanym. Bardzo często konieczne jest wykonanie rozbiórki i wyburzeń budynków oraz innych obiektów. Nie można też zapominać o oczyszczeniu bądź usunięciu zanieczyszczonych: gruntów, wód gruntowych oraz ścieków.
Po takim przygotowaniu możliwa jest renowacja i kształtowanie krajobrazu, czyli formowanie terenu, sadzenie kwiatów i drzew, a także sianie trawy. Na obszarach przystosowanych do ponownego użytku powstają obiekty prywatne lub obiekty publiczne. Mogą być na nich tworzone zarówno drogi dojazdowe, parkingi, drogi technologiczne oraz światła drogowe, jak i budynki – usługowe lub mieszkalne. Nierzadko też powstają na nich wysypiska śmieci. Sposób wykorzystania terenu zależny jest od wielkości takiego obszaru i skuteczności prac rekultywacyjnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana