Na czym polega praca architekta?
Architekt jest niezbędny podczas każdej budowy czy próby zagospodarowania przestrzeni, ale może się też zajmować najdrobniejszymi szczegółami wystroju wnętrz. Zdecydowanie nie możemy się bez niego obyć. Na czym dokładnie polega jego praca? Czy każdy architekt będzie miał takie same zadania? Przy jakich projektach jest niezbędny? Przeczytaj poniższy artykuł, aby poznać odpowiedzi na te pytania.
Czym zajmuje się architekt?
Próbując odpowiedzieć na pytanie, czym zajmuje się architekt, musimy pamiętać o tym, że różni przedstawiciele tego zawodu będą mieli bardzo różne obowiązki, w zależności od swojej specjalizacji. Niezależnie jednak od tego, w jakiej dziedzinie pracuje konkretna osoba, będzie ona odgrywać niezwykle ważną rolę w procesie budowy czy urządzania obiektu.
Praca architekta polega nie tylko na przygotowaniu projektu. Będzie on też odpowiedzialny za wiele innych kwestii, których zazwyczaj moglibyśmy z nim nie skojarzyć. Po pierwsze, do zadań architekta będzie należeć ocena działki, na jakiej pracuje i zdecydowanie, jakie są jej możliwości. W związku z tym będzie też musiał załatwić urzędowe formalności związane z powstawaniem projektu.
Następnie, tworzy on wstępny koncept, który prezentuje później klientowi i uwzględnia w nim wszelkie możliwe zmiany czy poprawki, używając do tego różnego rodzaju wizualizacji. Po zaakceptowaniu jego wizji przez klienta nadchodzi czas na stworzenie kosztorysu, wybór materiałów i wyposażenia.
Na tym jednak nie kończy się praca dla architekta, jako że jest on odpowiedzialny za nadzorowanie przebiegu budowy lub urządzania przestrzeni, kontrolowanie, czy wszystko idzie zgodnie z planem. W tym celu musi on najpierw uzgodnić z wykonawcami wszystkie istotne kwestie, a w trakcie budowy wprowadzać ewentualne poprawki. Podczas tego procesu jest również odpowiedzialny za dokumentację.
Na czym polega praca architekta?
Tak jak zostało już wcześniej wspomniane, nie każdy architekt będzie zajmował się tym samym. Wszystko zależy od dziedziny, którą ten będzie się zajmował, dziedziny te natomiast różnią się między sobą nie tylko ze względu na przeznaczenie i zastosowanie, ale również skalę założenia. Ze względu na to, w czym się specjalizują, architektów możemy podzielić na:
Architekt do spraw obiektów małokubaturowych
Taka osoba zajmuje się przede wszystkim zabudową jednorodzinną i wielorodzinną w małej skali, czyli budynkami takimi jak domy jednorodzinne czy bliźniaki. Zajmie się on analizą działki, stworzy adaptację projektu, zaprojektuje zagospodarowanie terenu i skompletuje dokumenty.
Architekt do spraw obiektów wielkokubaturowych
Zazwyczaj jest częścią całego zespołu, zajmującego się projektowaniem obiektów o dużej skali, takimi jak zabudowa wielorodzinnej – pojedyncze bloki mieszkalne z usługami lub bez całe osiedla, biurowce, obiekty magazynowe, hale sportowe, obiekty oświaty i kultury, budynki opieki zdrowotnej, obiekty sakralne.
Architekt urbanista i ruralista
Ci architekci zajmują się projektowaniem przestrzennym obszarów miejskich (w przypadku urbanisty) i wiejskich (w przypadku ruralisty). Są odpowiedzialni za konceptualizację rozmieszczenia rozkładu ulic, położenia budynków, przestrzeni miejskich lub na przykład pól.
Architekt krajobrazu
Do jego zadań będzie należało projektowanie ogrodów, parków, terenów sportowych, placów zabaw, obszarów reprezentacyjnych oraz zieleni w terenach miejskich, rewaloryzacja istniejących już krajobrazów i terenów zielonych w przestrzeniach miejskich oraz ochrona zasobów naturalnych, oraz ocena oddziaływania projektowanej inwestycji na środowisko naturalne, oraz minimalizacja szkód wyrządzonych w krajobrazie z powodu ingerencji czynników ludzkich.
Architekt wnętrz
Będą zajmować się tworzeniem projektów wnętrz, zarówno w domach prywatnych, jak i przestrzeniach komercyjnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana