Jakie lampy najlepiej sprawdzają się w parkach?
Oświetlenie w parkach, a także innych miejscach publicznych ma ogromne znaczenie. Za sprawą nowoczesnych rozwiązań można przede wszystkim zwiększyć poziom bezpieczeństwa spacerowiczów, kiedy zapada zmrok. Niestety często zdarza się, że parki bywają źle doświetlone ze względu na nieprawidłowo dopasowane lampy. Jakie modele najlepiej sprawdzają się w takim przypadku?
Oświetlenie parków nocą – dlaczego jest tak ważne?
Oświetlenie parkowe najczęściej kojarzy się z elegancko dobranymi lampami stylizowanymi na dawne latarnie gazowe. Popularnym rozwiązaniem są również nowoczesne kule na wysokich masztach. Zarówno jedne, jak i drugie dobrze się prezentują. Specjaliści z takich firm, jak JOLBRO zauważają, że tego typu lampy wprowadzają ciekawy klimat do parków, jednak nie do końca sprawdzają się do prawidłowego oświetlenia parkowych alejek.
W przypadku wspomnianych kul pomimo ciekawego designu praktycznie całość emitowanego światła jest kierowana w złą stronę. Zazwyczaj jedynie niecałe 40% pada na ścieżkę, natomiast pozostałe 60% rozkłada się w górze. Zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja w przypadku oświetlenia, gdzie górna część lampy jest zakryta. Wówczas blask kierowany jest w dół, a strata światła to zaledwie ok. 20%, które rozchodzi się na boki.
Jakie oświetlenie do parku sprawdza się najlepiej?
Wybierając oświetlenie do parku, kluczowe jest zwrócenie uwagi na kilka podstawowych elementów. Do najważniejszych zalicza się:
kształt oprawy,
wysokość oprawy,
temperaturę światła,
zastosowaną technologię.
Najlepszą opcją w tym przypadku są specjalne lampy parkowe, które kierują całe produkowane światło w dół. Wówczas można liczyć na bardzo dobre oświetlenie alejek. Kształt obudowy ukierunkowuje światło w odpowiednią stronę, dzięki czemu możliwe jest zlikwidowanie strat praktycznie do zera. Nie bez znaczenia jest też wysokość oprawy. Jeżeli ta okaże się zbyt wysoka, parkowe alejki będą niedoświetlone. Zastosowanie za niskich opraw sprawi także, że przestrzeń pomiędzy poszczególnymi latarniami stanie się ciemna.
Nie bez znaczenia, jeżeli chodzi o lampy parkowe, jest temperatura światła. Najlepiej stosować barwę ciepłą w przedziale od 3600 do 3700K. Warto także zwrócić uwagę na technologię. Coraz częściej w przestrzeni publicznej wykorzystuje się LED-y, które zużywają nawet do 80% mniej energii niż tradycyjne oświetlenie. Dodatkowo popularnym rozwiązaniem jest montaż mini paneli słonecznych, które w dzień ładują akumulatory potrzebne do działania oświetlenia nocą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana