Etapy prac przy fachowym projektowaniu przydomowego ogrodu
Projektowanie ogrodu polega nie tylko na zdecydowaniu, gdzie będzie rosła jaka roślina, a gdzie posiana zostanie trawa. To znacznie bardziej złożony proces, który pomaga uniknąć poważnych błędów oraz zminimalizować straty w roślinach czy materiałach. Dlatego tym zadaniem powinni zajmować się profesjonalni projektanci ogrodów. Przeczytaj, jak krok po kroku przebiega takie projektowanie.
Konsultacje i analizy terenu
Oczywiście podstawowym krokiem jest znalezienie fachowców, którzy zajmują się projektowaniem ogrodów. Najlepiej skorzystać z lokalnych firm. W okolicy Bełchatowa takie usługi świadczy np. firma Kostex. Razem z projektantem skonsultuj swoje oczekiwania co do tego, jak ma wyglądać ogród. Uwzględnij tutaj zarówno rodzaj zieleni, jak i wszelkie elementy małej architektury. Dzięki temu projektant może zebrać pierwsze informacje, które pomogą mu później w stworzeniu projektu. Następnie projektant musi na żywo obejrzeć ogród, sporządzić niezbędne pomiary np. gruntu lub budynków. Co więcej, projektant może w ten sposób wskazać wady i zalety działki, a także przeanalizować charakter terenu. Dzięki inwentaryzacji terenu projekt jest opracowany precyzyjnie zgodnie z oczekiwaniami inwestora.
Tworzenie wizualizacji ogrodu
Gdy projektant zbierze już wszystkie informacje o ogrodzie, a także ma jego dokładne pomiary może przejść do tworzenia projektu koncepcyjnego. Ten etap projektowania ogrodu jest podstawą do późniejszych prac, a więc jest bardzo ważny. Obecnie, dzięki nowoczesnym technologiom, taki projekt coraz częściej zamiast na kartce w formie rysunku, powstaje komputerowo. W wizualizacji uwzględnia się styl, w jakim wykonany będzie ogród, a więc wszystkie elementy, które się tam znajdą, łącznie z rodzajem roślin i kwiatów. Dzięki wizualizacji klient może dokładnie zobaczyć, jak będzie wyglądał jego przydomowy ogród, tylko że w skali.
Ostateczny projekt i wykonanie ogrodu
Po przygotowaniu wstępnej wizualizacji projektant spotyka się z inwestorem w celu omówienia projektu. Jest to ostatni moment na naniesienie poprawek lub usunięcie tego, co nie odpowiada klientowi lub zastąpienie go innym elementem. Na podstawie projektu koncepcyjnego, tworzy się ostateczny projekt. Po jego zaakceptowaniu przez inwestora trzeba przygotować listę roślinności, którą trzeba zakupić. Oprócz tego na liście muszą znaleźć się pozostałe materiały np. kostka brukowa czy ogrodzenia. Dzięki opracowaniu tak szczegółowego projektu i stworzeniu dokładnej listy materiałów, wykonanie ogrodu trwa o wiele krócej i jest on o wiele lepiej zaaranżowany.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana