Czym charakteryzują się krzewy soliterowe?
Krzewy soliterowe to rośliny, które zostały co najmniej 3 razy przesadzone i rosną w szerokich odstępach. Rośliny te są duże, silne o reprezentacyjnym charakterze, hodowane z myślą o pojedynczych nasadzeniach. Stwarzają niepowtarzalny wygląd i charakter terenom zielonym. Najpopularniejszymi krzewami soliterowymi są m.in. krzewy liściaste – jaśminowiec, krzewuszka, dereń, magnolia. Czym charakteryzują się krzewy soliterowe i jakie mają zalety?
Charakterystyka i zalety krzewów soliterowych
Wykorzystanie w przestrzeni krzewów soliterowych to coraz popularniejsza metoda aranżacji. Nie tylko wzbogacają przestrzeń zieloną, ale także pomagają zagospodarować miejsce. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak często spotyka krzewy soliterowe przechodząc ulicą i obserwując zadbane ogrody. Krzewy soliterowe są okazałymi roślinami, które potrafią osiągać spore rozmiary. Charakteryzują się rozłożystymi gałęziami i liśćmi. Ich nazwa pochodzi od słowa „solitaire”, co oznacza samotny.
W naturalnym środowisku krzewy soliterowe rosną zazwyczaj bez otoczenia innych roślin, ponieważ wymagają sporo miejsca. W ogrodzie bardzo często „dzielą” przestrzeń z innymi roślinami lub ogródkiem warzywnym. Mogą zostać zasadzone w pewnych miejscach wokół domu, w których będą prezentować się najbardziej okazale, a jednocześnie nie będą zakłócać wzrostu innym roślinom.
Krzewy soliterowe zasadza w ogrodzie w najbardziej przestronnych miejscach. Rośliny te są dość spore i potrzebują przestrzeni do odpowiedniego wzrostu, a także dobrego światła. Doskonałym wyborem jest przestrzeń, np. za domem. Zaleca się zasadzić krzewy soliterowe w takim miejscu, aby nie „zabierały” światła innym roślinom. Należy unikać przede wszystkim miejsc zacienionych, w których krzewy mogłyby tworzyć dodatkowy cień. Dobrym rozwiązaniem jest sadzenie roślin soliterowych w jednym ciągu.
Dlaczego zasadzenie krzewów soliterowych to dobre rozwiązanie?
Krzewy soliterowe to wysokie rośliny, które rosną samotnie na otwartym terenie. W ogrodzie ze względu na fakt, że zwykle wszelkie elementy są bardziej „ściśnięte”, soliterami mogą być nawet gatunki o znacznie mniejszych rozmiarach. Powinny jednak osiągać minimum 2 – 2,5 m wysokości. Krzewy soliterowe pełnią bardzo różnorodną funkcję w ogrodzie, jednak uprawiane są w sprecyzowanych celach. Stanowią główną zieleń ekspozycyjną i z tego powodu często są umieszczane w wyeksponowanym miejscu, np. w centralnym miejscu na trawniku. Soliter stwarza w ogrodzie ważny element piętrowości. Ogród bez wysokich krzewów wygląda nienaturalnie, a soliter w dużej mierze rozwiązuje ten problem. Krzewy soliterowe dają także cień i zapewniają większą prywatność.
Jak mówi pracownik Szkółki Roślin Kaława oferującej sprzedaż krzewów soliterowych: Za pomocą roślin soliterowych można stworzyć okazałą kompozycję kwiatów i roślin. Wśród soliterów wyróżnia się także krzewy kwitnące (bzy, jaśminowce, kaliny, leszczyny, magnolia, forsycje, wiśnie piłkowane). Większe krzewy soliterowe warto posadzić z tyłu a kwitnące rośliny z okazałymi kwiatami z przodu. Dzięki temu ogród będzie bardziej ozdobiony i różnorodny. W zależności od doboru gatunków można cieszyć się kwiatami w różnych barwach od wczesnej wiosny do wczesnej jesieni. Niektóre z nich powtarzają kwitnienie w ciągu roku (lilak Palibin, krzewuszka cudowna).
Decydując się na zakup krzewów soliterowych do ogrodu, warto wybierać jedynie sprawdzone szkółki roślin, które oferują taki asortyment. Rośliny odpowiadające najwyższym standardom i kryteriom europejskim to gwarancja udanej transakcji na wiele lat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana