Czy nowoczesne kominki wolnostojące z płaszczem wodnym sprawdzą się do ogrzewania domu?
Kominek z płaszczem wodnym z reguły używany jest w domach jednorodzinnych, do ogrzewania uzupełniającego. Może dostarczyć ciepła, jak również ciepłej wody do użytku domowników. Montaż, jak i sam kominek, to spory wydatek finansowy, jednak w ten sposób sporo można zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jaka jest zasada działania kominka z płaszczem wodnym i w jaki sposób sprawdza się on jako ogrzewanie domu?
W jaki sposób działa kominek z płaszczem wodnym?
Budowa kominka z płaszczem wodnym, polega na tym, że komorę spalania otaczają ścianki, między którymi znajduje się woda. Jest podgrzewana przy palącym się ogniu. Za pomocą pompy może być transportowana do instalacji grzewczej budynku lub transferowana przez wężownicę do instalacji wodnej.
Coraz więcej osób decyduje się zakupić wkład kominkowy z płaszczem wodnym w miejscu takim, jak firma Wkłady Kominowe. Wówczas można stworzyć miłą i nastrojową atmosferę we własnym domu. Do wyboru są różne warianty tego typu urządzeń i na ogół nie ma żadnych trudności, żeby dopasować je do wystroju wnętrza lub do własnych preferencji.
Z powyższego wynika, że zasada działania kominka z płaszczem wodnym jest bardzo prosta. W wersji bez wody urządzenia transportują tylko ogrzane powietrze na podobnych zasadach. Kominek z płaszczem wodnym może być uzupełnieniem instalacji centralnego ogrzewania lub samodzielnym źródłem ciepła, na przykład podczas pierwszych chłodów, gdy główny piec nie został jeszcze uruchomiony. Biorąc jednak pod uwagę rodzimy klimat, dochodzi się do wniosku, że kominek może się przydać również w porze letniej, gdy temperatura spada lub tygodniami pada deszcz. Wtedy atmosfera w domu robi się milsza i mniej wilgotna.
Jak wybierać do swojego domu kominek z płaszczem wodnym?
Nowoczesne kominki z płaszczem wodnym świetnie sprawdzają się w naszym klimacie, jednak, aby dopasować urządzenie do własnych potrzeb, trzeba dokonać dobrego wyboru z wielu zróżnicowanych ofert. Skuteczność grzewcza kominka zależy od rodzaju wybudowanego domu. Jeżeli będzie on wzniesiony z zastosowaniem izolacji termicznej, to wystarczy mniejsza moc kominka. Inaczej sprawy się mają w przypadku domu bez żadnych izolacji czy ociepleń.
Dostępne moce kominków z płaszczem wodnym to przedział od 10 kW do około 36 kW. Moc kominka to nie wszystko. Istotna jest solidność konstrukcji. Warto jeszcze zwrócić uwagę na ścianki, które zawierają płaszcz wodny. Powinny mieć minimum 4 milimetry grubości, aby nie uległy rozszczelnieniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana